“SZÉP kártya egyenlegem nem tudom szabadon felhasználni. Hogyan tudom ezt a tervezéskor figyelembe venni?”
A fenti kérdés érkezett hozzám korábban, és mivel a válasz talán Neked is hasznos lehet, ezért ebben a bejegyzésben erről lesz szó.
Ha Neked is van SZÉP-kártyád, olvass tovább.
Fontos: Az alábbi leírásban a RoyalCashflow PRO Költségvetés funkcióját használjuk, mely előfizetéssel vehető igénybe.
A Költségvetés funkciói működését az itt található videókban mutatom be.
Bevezetés
A virtuális borítékmódszerben az (is) a jó, hogy bárhol tarthatjuk a pénzünket, – legyen az bankszámla vagy pénztárca, – nem kell kivenni onnan, hogy a szétosszuk a virtuális borítékok között. Elvileg minden forint egyenértékűnek számít.
Csakhogy a SZÉP-kártya sérti ezt az elvet, hiszen nem költhetjük el bármire a rajta található összeget. Hiába szerepel az értéke a költségvetésben, nem oszthatjuk szét szabadon a borítékok között. Habár nekem – jelenleg – nincs SZÉP-kártyám, leírom, hogyan kezelném a Költségvetésben.
Megjegyzés: A SZÉP-kártyához hasonló módon viselkednek az utalványok is.
Alternatív megoldás: Nem foglalkozunk vele
A teljesség kedvéért azért leírom, hogy az is egy megoldás, ha a SZÉP-kártyás kiadásokat nem vezetjük a rendszerben. Ekkor természetesen a költségvetésben sem kell vele foglalkozni.
Ha ezt tesszük, akkor minden SZÉP-kártyás költés grátisz lesz. A nyilvántartásunk szerint olyan lenne, mintha meg sem történt volna.
Természetesen nem javaslom ezt a megoldást, hiszen erősen torzítaná a kimutatásainkat, hogy mikor, mire költöttünk.
SZÉP kártya költségvetésbe illesztésének módja
1. lépés: Pénztárolók létrehozása az alszámláknak
Először is, hogy jól lehessen vele tervezni, minden alszámlának létre kell hozni egy pénztárolót. Az egyes SZÉP-kártya zsebeknek az egyenlegét külön kell vezetnünk a programban.
Pénztárolókat az Alapadatok/Pénztárolók menüben az Aktív pénztárolók fülön tudunk létrehozni. Készítsük el mindhárom zsebnek a pénztárolót.
Ezt követően, ha a SZÉP-kártyáról költünk, mindig a megfelelő pénztárolóhoz rendeljük a tranzakciót, tehát amelyik zsebből a kiadás megtörtént.
2. lépés: Borítékok létrehozása az alszámláknak
Hozzunk létre mindhárom SZÉP-kártya alszámlának egy olyan borítékot, melyhez nem adunk hozzá kategóriát:
Így lesz SZÉP-kártya vendéglátás, SZÉP-kártya szabadidő és egy SZÉP-kártya szálláshely borítékunk:
A létrehozott borítékoknak készítsünk egy külön csoportot, és rakjuk a lista elejére. Ebben a csoportban lévő borítékokat úgy is használhatjuk, mintha ezek is beosztható összegek lennének.
3. lépés: Pénztároló egyenlegeinek "áthelyezése" a borítékokba
A beosztható összegből a SZÉP-kártya pénztárolók egyenlegeit helyezzük át a megfelelő, SZÉP-kártya borítékokba.
Ehhez kattintsunk a beosztható összegre, megjelenik a Mozgatás borítékba ablak. Itt írjuk be a SZÉP-kártya pénztároló egyenlegét, az Áthelyezés ide: mezőben pedig válasszuk ki a megfelelő borítékot:
Ezt tegyük meg mindhárom alszámla esetén. Így a költségvetésünkben megjelennek a SZÉP-kártya pénztárolók borítékként, azonos egyenleggel.
TIPP: Ha ezt a műveletet nem az aktuális hónapra végezzük, hanem például eggyel korábbi hónapra, akkor nem növeli meg a havi Tervezett kiadás értékét. Még pontosabb lesz a Tervezett kiadás értéke, ha az aktuális havi terv adatoknál a tervezett költendő összeget rakjuk a borítékba, a korábbi hónapban pedig a maradékot.
4. lépés: Pénztároló és borítékok egyenlegeinek szinkronizálása
Végül csak arra kell ügyelnünk, hogy a boríték egyenlege szinkronban legyen a SZÉP-kártya pénztároló egyenlegével.
Bevétel érkezik
Ha pénz érkezik a SZÉP-kártyára, akkor a tranzakciók rögzítése után az összegeket helyezzük át azonnal a borítékokba.
SZÉP kártyáról költünk
Amikor a SZÉP-kártyáról költünk, akkor az egyik boríték egyenlege csökkenni fog. Töltsük vissza ennek a borítéknak az egyenlegét a megfelelő SZÉP-kártya borítékból.
Végül ellenőrizzük, hogy a SZÉP-kártya borítékok egyenlegei egyeznek-e a pénztárolók egyenlegével.
+1. lépés: Tervezés - SZÉP kártya boríték egyenlegeinek beosztása
A 2. lépésben említettem, hogy a SZÉP-kártya borítékban található összegekre úgy is tekinthetünk, mintha beosztható összeg lenne.
Ebben az esetben hó elején, mikor tervezzük a kiadásainkat, a SZÉP-kártya borítékokból előre is áthelyezhetünk pénzt másik borítékba. Ezt természetesen akkor érdemes csinálni, ha már van tapasztalatunk arról, mennyit költünk SZÉP-kártyáról havonta.
Hó végén, havi záráskor pedig ne felejtsük el szinkronizálni a borítékok és a pénztárolók egyenlegét.
Egyéb megoldás SZÉP kártya költségvetésbe illesztésére
Ésszerű megoldásnak tűnhet egy alszámla teljes egyenlegét belerakni a hozzápasszoló borítékba, például a SZÉP-kártya vendéglátás zseb teljes egyenlegét az Élelmiszerek borítékba tenni. Így nem kell külön borítékokat létrehozni.
Ez is működhet, de bizonyos esetekben nem tökéletes megoldás, főleg akkor, mikor kevesebb készpénzzel rendelkezünk:
Képzeld el, hogy a SZÉP-kártya vendéglátás egyenlegét berakod az élelmiszer borítékba. Majd az élelmiszer borítékban lévő összeg elfogy, de ehhez nem használtál SZÉP-kártyát. Ekkor előfordulhat azaz eset, hogy a költségvetésed szerint van pénz egy másik borítékban, de valójában nem rendelkezel annyi készpénzzel, mert azaz összeg a SZÉP-kártyán található. Azt viszont nem tudod felhasználni minden esetben, így pénz nélkül maradhatsz.
Ezért érdemes külön borítékokat létrehozni a SZÉP-kártyának…
Végigolvastad? Kérd a jutalmad!
Tudtad, hogy nemcsak a szoftver használata közben, hanem a Tudásbázis cikkeinek elolvasásaival is gyűjtheted az aktivitás pontokat?
Kattints a gombra és Tiéd a jutalompont!