“A bankszámlám része egy folyószámlahitel, ami úgy jelenik meg a számlán, mint plusz elkölthető összeg. Ezt hogy vezessem fel?”
Vannak esetek, mikor más pénzét kell nyilvántartanunk a saját számlánkon, és pontosan tudni szeretnénk, hogy az összesített egyenlegből mennyi a miénk, illetve mekkora összeg másé.
Ilyen helyzet lehet az említett folyószámlahitel, mikor a bank pénze jelenik meg a számlánkon, mint elkölthető összeg. De az is lehet, hogy mi kezeljük egy klub pénzügyeit, vagy ránk bízták gyermekünk osztálypénzét.
Veled is előfordult hasonló helyzet?
Mutatom, mit csinálj!
Saját számla, vagy külön számla?
Ha például egy klub, vagy csoport pénzét kell nyilvántartanunk, akkor először is meg kell vizsgálnunk, hogy feltétlenül szükséges saját bankszámlánkon tárolni az összeget?
- Van lehetőség külön bankszámlát nyitni?
- Esetleg lehet-e minden pénzt készpénzként tárolni?
Külön számla
Amennyiben az előző kérdésekre a válasz igen, és nem szükséges keverni saját pénzünkkel a csoport pénzét, a legegyszerűbb egy új RoyalCashflow fiókot készíteni, és külön kezelni a nyilvántartást.
Tipp: Az új fiókban célszerű a csoport tagjait bevétel kategóriaként rögzíteni, így minden befizetés esetén hozzá tudjuk rendelni a befizetőt. Ennek köszönhetően a Bevételek megoszlása – Kategóriánként kimutatásban megtekinthető, ki fizetett, és ki nem.
Saját számla
Ha nem tudjuk megoldani a külön számlát, – például a bevezető kérdésben említett banki folyószámlahitelnél sem – kénytelenek leszünk a saját bankszámlánkon tárolni a szükséges összeget.
Én például egy klub pénzét tartom nyilván a saját számlámon, melynek folyamatosan változik a mennyisége a klub tranzakciói által. Ettől függetlenül bármikor meg kell tudnom mondani, hogy mekkora a jelenlegi egyenlege a klubnak.
Mutatom, hogyan csinálom:
Egyéb pénztárolók és egyedi csoport használata
Egy mondatban összefoglalom a megoldást:
Egyéb típusú pénztárolóba teszem a másik fél pénzét, a sajátomat nyilvántartom a bankszámlám pénztárolóban, a kettőt hozzáadom egyedi csoporthoz és az összesített egyenleget látom a netbankban.
Gondolom így egy kicsit bonyolultan hangzik, ezért vizsgáljuk meg részletesebben is:
Egyéb típusú pénztárolót akkor célszerű használni, ha nem akarjuk, hogy a benne található pénz szem előtt legyen, nehogy elköltsük.
Használhatjuk akkor, ha gyűjtünk valamire. De használható más pénzének nyilvántartására, mint például bank pénze, vagy egy klub pénze. Én például a gyerekeim által gyűjtött pénzt is ilyen pénztárolóban rögzítem a RoyalCashflow-ban.
Szóval, nézzünk meg a gyakorlatban, hogyan tartom nyilván egy klub pénzét a saját számlámon. (Természetesen így kell kezelni a kérdéses banki folyószámlahitelt is.)
0. lépés: Bővített mód bekapcsolása
Egyéb pénztároló rögzítése Bővített módban lehetséges, így ha még nem tettük meg, kapcsoljuk be a Bővített módot a Beállítások/Fiók beállítások részen.
1. lépés: Egyéb típusú pénztároló létrehozása
Az Alapadatok/Pénztárolók menüben, a Passzív – költségvetésen kívüli – pénztárolók fülön vegyünk fel egy új pénztárolót az alábbi paraméterekkel:
- Típusa: Egyéb.
- Nyitóegyenleg: adjuk meg a másik fél pénzét. Klub esetén lehet 0 is, ha most kezdjük gyűjteni. Folyószámla hitel esetén a hitelkeret összegét adjuk meg.
- Nyitóegyenleg dátuma: Egy korábbi dátum legyen, akár az előző hónap is lehet, vagy hó első napja.
- Tulajdonos: Az Alapadatok/Családtagok közé felvehetjük a klubot is, és itt megadhatjuk.
2. lépés: Pénztárolók hozzáadása egyedi csoporthoz
Most jön a legfontosabb lépés!
Adjuk hozzá a bankszámlánkat és az újonnan felvett pénztárolót az Egyedi csoporthoz!
Ehhez a pénztároló szerkesztése ablakban kattintsunk a További beállítások megjelenítésére, majd pipáljuk be a Hozzáadás egyedi csoporthoz négyzetet.
Fontos: Ezt ne csak az egyéb típusú pénztárolónál tegyük meg, hanem az Aktív pénztároló fülön a folyószámlánkkal is, ahol ezt az extra pénzt nyilvántartjuk. Az összes többi pénztárolónál pedig ki kell kapcsolni a Hozzáadás egyedi csoporthoz lehetőséget. Csak ennél a két pénztárolónál legyen bekapcsolva!
Fontos: Mivel az egyéb típusú pénztárolóban található összeg nem a mi pénzünk, ezért annál a pénztárolónál vegyük ki a Nettó vagyonmérleg tartalmazza mezőből a pipát!
3. lépés: Összesített egyenleg ellenőrzése
Az Áttekintés fülön az Egyedi csoportban megjelent a bankszámlánk és az egyéb pénztároló. Az előzőben a saját pénzünk van, az egyéb típusúban a másik félé. A kettő összesített egyenlege adja meg a bankszámlánk tényleges egyenlegét, amit a bank mutatni fog felénk.
Ezután ha változás történik valamelyik pénztároló egyenlegében, mindig az egyedi csoport összesített egyenlegét kell összevetni a bank által mutatott egyenleggel.
A pénztárolók egyenlegei pedig az egyes felek által birtokolt pénzmennyiséget mutatják.
+1 lépés: Másik fél pénzének nyomonkövetése
Ha pénzmozgás keletkezik a klub pénzében, akkor azt az Egyéb tranzakcióknál kell rögzíteni.
- Újabb pénz érkezett a klub “számlájára”? Rögzítsük a Tranzakciók/Egyéb/Értéknövelés fülön.
- Venni kellett valamit a klubnak? Rögzítsük a Tranzakciók/Egyéb/Értékcsökkenés fülön.
Ezt követően az Áttekintés fülön az Egyedi csoportban pedig látni fogjuk friss, netbank által is mutatott összeget.
Természetesen rögzítsük a pénzmozgásokat a klubnak nyitott, másik RoyalCashflow fiókban is, úgy precízebb. 🙂
Végigolvastad? Kérd a jutalmad!
Tudtad, hogy nemcsak a szoftver használata közben, hanem a Tudásbázis cikkeinek elolvasásaival is gyűjtheted az aktivitás pontokat?
Kattints a gombra és Tiéd a jutalompont!